SPRÁVNÉ SAUNOVÁNÍ

Než začnete

 Poraďte se se svým lékařem, zda je saunování i pro Vás vůbec vhodné s ohledem na Váš zdravotní stav

 Ve svém programu si pro regeneraci svých sil v sauně vymezte přinejmenším dvě hodiny alespoň jednou týdně

 Do sauny nechoďte s plným žaludkem, také ne hladový, ani bezprostředně po značné tělesné námaze

 K saunování si vždy připravte mýdlo, masážní žíňku či kartáč, ručníky k osušení, k frotáži kůže, k podložení, krém či olej k ošetření suché kůže po saunování

 

Postup při saunování

 Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Před každým vstupem do potírny setřete vodu z povrchu těla. Do sauny si vezměte ručník, na který si sednete nebo lehnete. V sauně dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení masírujte povrch těla vlastním kartáčem, nebo masážní žínkou. Po 8 – 12 minutách vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénku, pokud možno i s hlavou. Při pocitu chladu se vraťte do sauny. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby mělo saunování účinek. Při procesu saunování je nutné hodně pít, nejlépe minerálku džus, chladný čaj, naprosto nevhodný je alkoho

Prohřívání a ochlazování lze vystřídat i několikrát

Podle počtu opakovaných výměn horka a chladu během saunování a hlavně podle jeho výsledného efektu lze rozlišovat tyto typy saunování:

1x iritační ( dráždivé)

2x tonizující ( povzbudivé )

3x relaxační ( uvolňující)

4x inhibiční ( útlumové )

5x exhaustivní ( vyčerpávající )

6x rizikové jednání ( nejde již o správné saunování )

 

 Závěr

 Skončíte-li saunování, buď si chvíli odpočiňte ( zejména po více než trojí výměně horka a chladu ), doplňte vypocenou vodu, sůl a vitamín C přírodními ovocnými šťávami do 20 min, alkohol ruší účinek saunování kouření v sauně je naprosto nepochopitelné, během odpočinku se můžete krátce vystavit filtrovanému ultrafialovému zářenínebo absolvujte vhodnou pohybovou aktivitu cestou domů na čerstvém vzduchu ( např. chůzí, volný běh , v zimě i na lyžích).

 

Saunové desatero

 V prostorách sauny – včetně ochlazovny – nekuřte!

 V šatně odložte vše – vezměte s sebou pouze mycí potřeby (ne však např. šampon ve skle) a dva větší ručníky nebo osušky.

 Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem do potírny.

 

Před každým vstupem do potírny setřete vodu s povrchu těla.

 Do potní místnosti vezměte jen ručník, na který si sednete nebo lehnete. V potírně dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy.

 Při pocení masírujte povrch těla např. vlastním kartáčem.

Po dokonalém prohřátí- 8 až 12 minutách – vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte se v bazénku – pokud možno i s hlavou, nebo aspoň zátylek. Při pocitu chladu se vraťte z ochlazovny do potírny. Je vhodné mít na nohou tzv. vietnamky nebo stát na rohoži, abyste si neprochladli nohy.

  Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát.

  Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo.

  V odpočívárně zůstaňte alespoň půl hodiny, stále bez oděvu. Dopřejte si lehké jídlo, džus, mléko, kávu, něco slaného-naprosto nevhodné je pití tvrdého alkoholu. Rušíte tím vliv lázně na svůj organismus. Důležité!

 

Lázeň v sauně je určena především zdravým osobám. Osoby trpící nemocemi cévními a srdečními mohou používat saunu po odborné poradě s lékařem. Do sauny nemají vstupovat osoby, které trpí příznaky akutního onemocnění, zejména záněty cest dýchacích, se zvýšenými teplotami, kašlem, rýmou, průjmem, bolestmi hlavy, malátností.

 

 ZPŮSOBY UŽITÍ INFRAKABINY

 1-2krát týdně jako potící kůra při teplotě 50-60°C v délce 30-40 min. Potivost je 2krát vyšší než u klasické sauny. Ukončení potící kůry vlažnou vodou ve sprše, nebo vaně. Ideální je kombinace s vodní masáží.

 Denní použití k prevenci organizmu, přípravě ke sportovní činnosti, léčebné kůře a před klasickou masáží v délce 5-15 min. ihned po zapnutí kabiny v lehkém oblečení při teplotě do 60°C.